E-bike /rower elektryczny/

26 maja, 2019   /   : PROSUN  / Kategorie :  e-bike

Rozmawiając o ekologii i niskoemisyjnym transporcie warto wziąć pod uwagę wykorzystanie do przemieszczania się rowerem elektrycznym (e-bike). Rowery elektryczne stają się częścią e-mobilności, która może być zasilana za pośrednictwem odnawialnych źródeł energii elektrycznej (hybrydowych instalacji fotowoltaicznych wyposażonych w stacje do ładowania rowerów).

Historia rowerów elektrycznych sięga połowy lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze rowery elektryczne, sprzedawane pod marką Herkules (model Elektra). W tamtych czasach były to rower, a właściwie motorowery, które mogły poruszać się wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego (nie było konieczności pedałowania, a szybkość poruszania się była regulowana za pomocą ruchomej rączki gazu). Rowery takie miały ograniczenie osiąganej prędkości, które wynosiło 20 km/godzinę i były one traktowane na równi z motorowerami posiadającymi silniki spalinowe.

Z uwagi na rodzaj napędu rowery elektryczne można spotkać w trzech wersjach:
napęd na koło przednie – silnik (najczęściej bezszczotkowy, umieszczony w piaście koła) znajduje się w przednim kole roweru. Tego rodzaju napęd niezbyt dobrze zachowuje się w jeździe pod górkę lub na śliskiej nawierzchni. Możliwa jest odzyskiwanie energii (na przykład przy jeździe z górki). W tym przypadku możliwe jest zastosowanie hamulca w pedałach (na koło tylne). Czasami może dochodzić do uszu rowerzysty nieprzyjemny szum z silnika.
napęd na koło tylne – silnik (najczęściej bezszczotkowy, umieszczony w piaście koła) znajduje się w tylnym kole roweru. Zdecydowanie lepsze rozłożenie mocy niż w kole przednim (można stosować silniki o większej mocy niż w napędach na koło przednie). Rowery z silnikiem umieszczonym w tylnym kole należą do najcichszych oraz podobnie jak rowery z napędem na koło przednie posiadają możliwość odzysku energii elektrycznej.
napęd środkowy – silnik (najczęściej zlokalizowany jest pod korbą) napędza bezpośrednio korbę roweru, za pomocą specjalnie dopasowanego przeniesienia napędu (łańcuch lub przekładnia). Czasami silnik środkowy napędza koło tylne roweru za pomocą łańcucha. Napęd ten cechuje się najlepszym rozłożeniem obciążeń i dzięki temu roweru tego typu mogą pokonywać najdłuższe dystanse (na jednym ładowaniu baterii).

Ze względu na sposób pracy napędu elektrycznego e-rowery można podzielić na trzy grupy:
MOFA – są to rowery mogące poruszać się bez pedałowania. Konstrukcją ich odpowiada pierwszym rowerowe elektrycznym, jakie pojawiły się w latach 80-tych ubiegłego wieku/. Moc silnika elektrycznego jest ograniczona do 500 W i prędkość maksymalna to 20 km/godz.
Pedelc – jest rowerem elektrycznym, w którym silnik uruchamia się w momencie gdy rowerzysta pedałuje. Gdy rowerzysta przestaje pedałować to silnik wyłącza się. Prędkość jaką mogą rozwijać te rowery to 25 km/godzina, natomiast silnik elektryczny może mieć moc do 250 W.
s-Pedelec – jest rowerem funkcjonalnie działającym tak jak Pedelec, z tym że posiada mocniejszy silnik (moc 500 W). Prędkość jaką osiągają rowery S-Pedelec to 45 km/godzinę.

Aktualnie na rynku ponad 90 % rowerów elektrycznych należy do kategorii Pedelec lub S-Pedelec, przy czym można również spotkać e-rowery posiadające silniki o mocy ponad 750 W (osiągają prędkości ponad 70 km/godz).

Dystans jaki można pokonać z wykorzystaniem roweru elektrycznego na jednym ładowaniu może osiągnąć nawet 100 km, przy czym zależy on od tego na ile będziemy wspierać silnik elektryczny pedałując.

Nowoczesne rowery elektryczne wyposażone są w różnego rodzaju sensory, które odpowiadają za zbieranie danych na temat parametrów pracy roweru elektrycznego. Są w wśród nich sensory prędkości, obrotu korby, nacisku na pedał, temperatury silnika czy akumulatora.

Jeśli do pracy jeździmy na dystansie ok. 20 km to rower elektryczny może być doskonałym środkiem komunikacyjnym tym bardziej, że cechuje go bardzo dobry bilans energetyczny (emisja CO2 to około 5,5 g CO2 na km). Inne środki komunikacji cechuje zdecydowanie wyższa emisja CO2:
samochód osobowy (benzyna, zużycie 8 l/100 km) – 200 g CO2/km,
samochód osobowy (diesel, zużycie 4 l/100 km) – 120 g CO2/km,
pociąg – 50 – 90 g CO2/km
samolot – 369 g CO2/km

Dzięki wykorzystaniu wsparcia elektrycznego rowerzysta wcale nie musi przyjechać spocony (po pokonaniu dystansu 5 – 10 km), tym bardziej, że podczas pokonywania wzniesień napęd elektryczny naprawdę bardzo dobrze go wspiera i rowerzysta wcale nie odczuwa trudów ich pokonywania.

  • Odwiedź nas: