Czyszczenie modułów fotowoltaicznych.

3 lutego, 2020   /   : PROSUN  / Kategorie :  Energia słoneczna

Producenci modułów fotowoltaicznych sprzedając swoje produkty dają na nie gwarancję, która wyrażona jest za pomocą spadku wydajności po określonej liczbie lat, od pierwszej instalacji. Najczęściej jest to spadek wynoszący 20 % pierwotnej wydajności modułu po okresie 20 lub 25 lat. To oznacza, że rocznie można się spodziewać spadku wydajności na poziomie ok. 1 % (pierwotnej mocy moduły fotowoltaicznego).

Taki spadek jest do osiągnięcia w sytuacji, gdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej przeprowadza okresowe (przy najmnniej raz do roku) czyszczenie powierzchni modułów, z brudu i zanieczyszczeń organicznych. Najczęstszą przyczyną zabrudzenia modułów fotowoltaicznych są odchody ptasie, które gdy pojawia się na powierzchni modułu fotowoltaicznego, niestety same nie zostaną zmyte za pośrednictwem deszczu. Ponadto okazuje się, że w miejscu pojawienia się zabrudzenia będzie występowało nagrzewanie się modułu i jednocześnie będzie ono wpływało na spadek wydajności całego ciągu modułów (podłączonego do falownika).

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych

Druga najczęstsza przyczyna zabrudzenia powierzchni modułów pochodzi od pyłów i zanieczyszczeń występujących w powietrzu. Szczególnie wysoki poziom zabrudzenia takimi zanieczyszczeniami występuje w okresie zimowym (smog i pyły pochodzące ze spalania węgla) oraz w okresie letnim podczas pylenia roślin (pyłki kwiatów i drzew).

W sytuacji gdy moduły nachylone są pod kątem wynoszącym co najmniej 25 stopni, wtedy występuje efekt samoczyszczenia (szczególnie istotny w przypadku przykrycia powierzchni modułów śniegiem (następuje samoczyszczenie modułu, jeśli jego kąt nachylenia jest większy od podanej wyżej wartości).

Na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę, na zapewnienie swobodnego dostępu do wszystkich modułów fotowoltaicznych (czy to w przypadku instalacji dachowej, czy też gruntowej). Jest to o tyle istotne, że w przypadku instalacji dachowych niedopuszczalne jest chodzenie po modułach fotowoltaicznych podczas ich mycia (występuje duże ryzyko ich uszkodzenia, w szczególności płytek krzemowych). Uszkodzenie płytek krzemowych będzie skutkowało trwałym spadkiem wydajności całej instalacji fotowoltaicznej.

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych

Mycie modułów fotowoltaicznych najlepiej jest wykonać za pomocą czystej mody (można dodać nieagresywne środki wspierające mycie), przy czym w czynności tej można sobie pomóc mopem (aby dosięgnąć wszystkie moduły). Nie należy myć modułów myjkami wytwarzającymi ciągły strumień wody (występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym).

Najlepszy okres do mycia modułów to wczesny poranek lub wieczór, kiedy powierzchnia modułów nie ma zbyt wysokiej temperatury.

Na rynku dostępne są równie specjalne urządzenia do mycia modułów fotowoltaicznych, jednakże takie mogą być opłacalne jedynie w przypadku dużych instalacji komercyjnych.

W przypadku komercyjnych instalacji gruntowych niezbędne jest zapewnienie dróg serwisowych, które z jednej strony pozwalają na mysie modułów fotowoltaicznych, a z drugiej strony umożliwiają koszenie traw (jeśli takie rosną między rzędami).

Czyszczenie modułów fotowoltaicznych

  • Odwiedź nas:

You may also like


Bateryjne systemy magazynowania energii

Bateryjne systemy magazynowania energii

Inteligentne zużycie energii może przyczynić się do obniżenia kosztów energii elektrycznej co w ostatnich czasach staje się bardzo istotnym warunkiem z uwagi na wzrosty cen energii elektrycznej na rynku. Z drugiej strony inteligentne zużycie energii przyczynia się również do ochrony środowiska naturalnego. Chcąc uzyskać inteligentne zużycie energii elektrycznej występuje konieczność dopasowywania podaży do popytu na […]

Przeczytaj całość
Dobór ładowarki samochodowej

Dobór ładowarki samochodowej

Planując inwestycję związaną z e-mobilnością prędzej czy później pojawi się konieczności podjęcia decyzji o zakupi ładowarki samochodu elektrycznego. W takim przypadku będziemy zmuszeni do podjęcia decyzji o wyborze nowej ładowarki samochodu elektrycznego i poniżej przedstawione zostały najważniejsze kryteria, jakie są istotne w procesie wyboru. Koszty ładowania Najlepszym miejscem ładowania samochodu elektrycznego jest garaż przydomowy, co […]

Przeczytaj całość