Mikroinwertery

24 listopada, 2020   /   : PROSUN  / Kategorie :  Mikroinwertery
Mikroinwerter

Na polskim rynku coraz częściej oferowane są mikroinwertery, czyli inwertery pracujące z pojedynczymi modułami fotowoltaicznymi. Zwykle mikroinwertery montuje się na każdym module i w tym przypadku, każdy mikroinwerter pracuje niezależnie od pozostałych co może być istotne w przypadku instalacji montowanych w trudnych warunkach lokalizacyjnych – na przykład gdzie występuje duże zacienienie modułów. W takim przypadku każdy zestaw moduł-mikroinwerter pracuje niezależnie i nie ma wpływu na pozostałe moduły fotowoltaiczne (w falownikach stringowych zacienienie jednego modułu ogranicza prąd w całym stringu). Tutaj pojawia się druga pozytywna cecha mikroinwerterów, że możemy monitorować każdy moduł fotowoltaiczny (w odróżnieniu od inwerterów stringowych, gdzie monitorowane są całe stringi modułów).

Inne potencjalne obszary zastosowań mikroinwerterów to małe instalacje fotowoltaiczne (jedno lub dwu modułowe). Takie instalacje mogą być stosowane w ogrodach działkowych, na fasadach budynków, czy na balkonach. Falowniki stringowe mają napięcia startu wymagające minimum 2 modułów, natomiast przy mikroinwerterach każdy falownik pracuje z pojedynczym modułem. Tak więc jeśli planujemy zastosowanie takiej właśnie małej instalacji fotowoltaicznej to mikroinwerter będzie doskonałym rozwiązaniem.

Biorąc pod uwagę możliwości rozbudowy instalacji sieciowych, mikroinwertery cechuje jedna bardzo istotna wada, mianowicie nie współpracują one z zestawami bateryjnymi. Ma to duże znaczenie w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznych o układy bateryjne – taka jest idea instalacji prosumenckich, czyli produkcja i zużywanie energii elektrycznej w jednym miejscu. Tak więc w przypadku zmian regulacji prawnych, czy rozliczeń instalacji prosumenckich możemy mieć problem (gdy nie będzie możliwe dołożenia zestawu bateryjnego).

Mikroinwerter

Z drugiej strony mikroinwertery można dowolnie rozbudowywać jeśli chodzi o moc instalacji fotowoltaicznej – teoretycznie nie ma tutaj ograniczeń, jednakże biorąc pod uwagę koszty, to oczywiście instalacja 100 kW zbudowana na inwerterach stringowych będzie znacznie tańsza niż instalacja oparta o mikroinwertery.

Biorąc po uwagę fakt, że każdy z mikroinwerterów pracuje w ciężkich warunkach (montowane pod modułami fotooltaicznymi, przy utrudnionym chłodzeniu), to występuje zdecydowanie większe ryzyko uszkodzenia mikroinwertera. A ponieważ ich montaż jest pod modułami to przy tej okazji występuje również problem z ich demontażem (w porównaniu z falownikami stringowymi, które montowane w miejscu ustronnym, najczęściej dobrze chłodzonym).

Kalkulatory dla instalatorów fotowoltaiki

Przy dużej liczbie połączeń elektrycznych jaka występuje w przypadku mikroinwerterów występuje zdecydowanie wyższe zagrożenie pożarowe (utrudnione chłodzenie, duża liczba urządzeń), a dodatkowo mają one zdecydowanie niższą sprawność (występują duże prądy, których można uniknąć w przypadku inwerterów stringowych). Zdecydowaną poprawę sprawności mikronwerterów (w stosunku do inwerterów stringowych) możemy się spodziewać w przypadku występowania zacienienia modułów fotowoltaicznych.

Prawidłowe zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej to nie tylko patrzenie na wybrane zalety i wady stosowanych urządzeń. Warto spojrzeć całościowo na projekt, tak aby nie okazało się, że skupienie na wybranych zaletach doprowadzi do zgubienia i opłacalności sensu całego projektu. Dlatego mikroinwertery są takimi urządzeniami do zadań specjalnych i w takich przypadkach są nawet niezastąpione. Natomiast w przypadkach łatwych (proste, nie zacienione i nie skomplikowane dachy), względnie instalacje o większych mocach (powyżej 5 kW), wtedy falowniki stringowe dadzą naszym klientom zdecydowanie więcej korzyści i pozwolą uniknąć potencjalnych problemów.

Mikroinwerter

  • Odwiedź nas: