Optymalizacja zużycia energii elektrycznej

Zużycie energii w gospodarstwie domowym uzależnione jest w pierwszej kolejności od wielkości gospodarstwa domowego, następnie od rodzaju i zastosowania wyposażenia elektrycznego oraz od klasy jego efektywności energetycznej.

Parametrem doskonale opisującym poziom zużycia energii elektrycznej przez wyposażenie domowe jest klasa efektywności energetycznej, która za pomocą liter od A do G, opisuje wielość zużycia energii elektrycznej, przy czym klasa A umieszczona na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, a klasa G umieszczana na czerwonym pasku najmniej efektywne. Klasy energetyczne określa się na podstawie stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami.

Wraz z postępem technologicznym następuje ciągle obniżanie zużycia energii elektrycznej przez różnego rodzaju odbiorniki i dlatego warto ten element brać pod uwagę podczas dokonywania zakupów.

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny typowa polska rodzina zużyła ok. 2.300 kWh w ciągu roku (dane za rok 2009) co przy cenie na poziomie 0,6 PLN/kWh daje roczny koszt energii elektrycznej w wysokości 1.380 PLN (ok. 115 PLN/miesięcznie).

Decyzje które podejmujemy w zakresie zakupu odbiorników energii elektrycznej wprost przekładają się na stan budżetu domowego, dlatego zawsze warto mieć na uwadze jakimi parametrami elektrycznymi cechuje się używany przez nas sprzęt (pośrednio mówi o tym klasa energetyczna, chociaż lepszym parametrem jest podane na etykiecie roczne zużycie energii elektrycznej).

Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora kosztów zużycia energii elektrycznej kalkulator kosztów energii elektrycznej.

Interesujący przypadek pracy różnych urządzeń w gospodarstwie domowym dotyczy trybu czuwania, dla którego z uwagi na całoroczne podłaczenie odbiornika do źródła energii elektrycznej zużycie enegii elektrycznej w trybie czuwania może przekroczyć wartość zużycia energii elektrycznej związanej z właściwą pracą (co prawda w trybie czuwania zużycie energii jest niewielkie – zwykle nie przekracza 5 W, najczęściej mieści się w granicach 0,5 – 2 W – jednakże kumulując się przez cały rok może osiągnąć stosunkowo znaczące wartości).

Ponieważ okres pracy i moc odbiorników energii elektrycznej wprost przekładają się na wysokość płaconych rachunków za energię elektryczną, dlatego warto mieć na uwadze fakt, że nowoczesne urządzania potrafią zmniejszyć zużycie energii gospodarstwa nawet o 70 % (tym samym rocznie typowa polska rodzina jest w stanie zaoszczędzić nawet 1.000 PLN, realnie ok. 500 PLN).

Podczas zakupu wyposażenia gospodarstwa domowego warto zwrócić uwagę aby posiadały one przynajmniej klasę energetyczną A (lepiej klasy energetyczne A+ lub A+++, które pojawiły się w związku z dalszym postępem technologicznym).

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej

Jednym z narzędzi pozwalających na optymalizację kosztów zużycia energii elektrycznej (wielkość zużycia pozostaje na tym samym poziomie) są programowalne sterowniki zarządzające pracą odbiorników elektrycznych.

Pozwalają one na zaprogramowanie czasów właczania i wyłącznia odbiorników podłączonych za ich pośrednictwem do gniazka elektrycznego. Możliwe jest zaprogramowanie włączania urządzeń dla pojedynczych dni w tygodniu i w róznych porach dnia (włączanie i wyłaczanie odbywa się z dokładnościa do 1 minuty).

Dzięki takiemu rozwiązaniu możmy włączać różne urządzenia w okresie trwania 2 taryfy (dotyczy odbiorników, dla których nie jest istotna godzina włączania, np. piec elektryczny, wentylator, rekuperacja czy bojler elektryczny) i dzięki temu uzyskujemy oszczędności kosztów na naszych rachunkach za energię elektryczną.

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej