Oświetlenie energooszczędne.

Wraz z opracowaniem technologii wytwarzania lasera niebieskiego otworzyły się możliwości produkcji diód krzemowych GaN święcących w kolorze niebieskim (diody święcące w kolorze czerwonym i zielonym znane były już od dłuższego czasu). Technologia produkcji diód LED świecących w kolorze białym (złożenie RGB, czyli Red-Green-Blue) jest stosunkowo nowa, gdyż jej początki sięgają ostatnich lat ubiegłego wieku i dały początki rozwoju oświetlenia bazującego na diodach LED.

Oświetlenie energooszczędne.

Tradycyjne żarówki z włóknem wolframowym większość energii elektrycznej przetwarzają na ciepło – tylko niewielka część energii elektrycznej wytwarza światło. Dlatego moc typowej żarówki wolframowej wynosi od 60 W w górę (można oczywiście spotkać żarówki o niższej mocy, ale uzyskiwany z nich efekt świetlny jest mizerny). Alternatywą dla żarówek z włóknem wolframowym mogą być kompaktowe świetlówki fluoroscencyjne (CFL), w których przepływający prąd elektryczny pobudza cząsteczki gazu do emisji światła. Przykładowo świetlówka fluoroscencyjna o mocy elektrycznej 14 W (moc elektryczna) może zastąpić 75-cio watową żarówkę wolframową (uzyskujemy ponad 4-krotną oszczędność zużycia energii elektrycznej).

Zwykłe żarówki wolframowe znaczną część energii elektrycznej przekształcają w energię cieplną, a tylko ułamek energii do wytworzenia światła.

Jeszcze większe oszczędności może przynieść zastosowanie źródeł światła opartych na technice LED. Żarówkę wolframową o mocy 75 W może zastąpić jej odpowiednik LED zużywający ok. 4 W (moc elektryczna) i jednocześnie dający porównywalny efekt świetlny.

Zakładając, że codziennie korzystamy z oświetlenia przez co najmniej 3 godziny to w ciągu roku – przechodząc z żarówek wolframowych na ledowe – jesteśmy w stanie zaoszczędzić około 78 kWh (przy obecnej cenie energii elektrycznej otrzymamy oszczędność wynoszącą 78 kWh x 0,6 PLN/kWh = 46,8 PLN).

Jedynym problemem w stosowaniu źródeł oświetlenia energooszczędnego może być cena, która jest kilkakrotnie wyższa od ceny zakupu tradycyjnej żarówki wolframowej. Jednakże nierzadko już po 6-12 miesiącach możliwe jest uzyskanie zwrotu poniesionych nakładów w formie niższych rachunków za energię elektryczną – potem to już jest nasz zysk. Warto również wspomnieć o korzyściach dla środowiska naturalnego (niższe zużycie energii elektrycznej to jednocześnie niższa emisja gazów i pyłów do środowiska).

Oświetlenie energooszczędne.