Budowa modułu fotowoltaicznego

Sercem każdego modułu fotowoltaicznego są płytki krzemowe, połączone ze sobą szeregowo dając moc całkowitą równą sumie mocy pojedynczych ogniw krzemowych (pomniejszona o straty procesu technologicznego oraz straty materiałowe). Tym samym moc modułu fotowoltaicznego uzależniona jest od ilości wbudowanych w niego płytek krzemowych oraz od powierzchni czynnej modułu.

Płytki krzemowe znajdują się między dwoma foliami EVA, które po zalaminowaniu tworzą próżnię i tym samym gwarantują długowieczną pracę.
To właśnie dzięki próżni panującej między płytkami moduły fotowoltaiczne są w stanie pracować bezawaryjnie nawet przez 30 lat (każdego roku tracą przy tym około 0,5% swojej pierwotnej mocy, przyczym największy spadek mocy notowoany jest w pierwszym roku – ok. 2-3 %).

Elementem ochronnym modułu jest szyba hartowana o grubości 3,2 lub 4,0 mm (lub 2 mm zamiast folii backsheet).
Na powierzchni szyba posiada zwykle strukturę skupiającą promienie słoneczne (mat lub pryzma), gwarantującą minimalizację odbicia promieni słonecznych padających na moduł i tym samym strat energii.

Budowa modułu fotowoltaicznego

Zwykle moduły fotowoltaiczne krystaliczne zabudowane są w ramy aluminiowe usztywniające całą konstrukcję modułu i dodatkowo umożliwiające mocowanie modułów do konstrukcji wsporczej (na dachu budynku lub na otwartym terenie).
W przypadku modułów amorficznych nie występuje rama aluminiowa i tym samym zmienia się również system mocowania modułu (specjalne uchwyty).

Szczelność modułu fotowoltaicznego z jednej strony gwarantuje szyba, a z drugiej strony folia backheet lub druga szyba (w wykonaniu modułów bezramowych).

Moduły bezramowe mogą posiadać zwiększoną odporność na pożar co umożliwia zastosowanie ich jako części fasad budynków (biurowych, mieszkalnych) – BIPV (Buiding Integrated PV).

Budowa modułu fotowoltaicznego

Wyprowadzenie energii elektrycznej odbywa się za pomocą puszki przyłączeniowej, która zwykle znajduje się na tylnej ścianie modułu fotowotlaicznego. Istotnym elementem elektronicznym zabudowanym w puszce przyłączeniowej są diody bypasowe odpowiedzialne za wyłączanie części modułu w przypadku jego częściowego zacienienia.
analizując zakup modułu fotowoltaicznego warto zwrócić uwagę na to, aby moduł posiadał 6 diód bypasowych (zwiększa pewność pracy modułu) oraz aby nie były lutowane (utrudnia wymianę w przypadku ich awarii).

Ważnym elementem jest również etykieta modułu, która pozwala na jego identyfikację (w tym na przykład ustalenie pochodzenia zastosowanych materiałów, czy zastosowane parametry procesu produkcyjnego). Jest ona przydatna w sytuacji występowania problemów z modułami fotowoltaicznym podczas ich pracy (awarie, problemy jakościowe) – możliwość ograniczenia ich skutków.

Budowa modułu fotowoltaicznego