Inwestowanie w fotowoltaikę

1 czerwca, 2012   /   : PROSUN  / Kategorie :  

Fotowoltaika stwarza szerokie możliwości inwestowania, w tym zarówno w celach typowo zarobkowych, jak również z uwagi na możliwość zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego typowego gospodarstwa domowego.

Do niedawna cena płytek krzemowych przekraczała 90 % całkowitej wartości kosztów wykonania modułu fotowoltaicznego, co było główną barierą ich szerokiego zastosowania. Jednakże w ostatnich kilku latach cena płytek krzemowych stale spadała osiągając obecnie poziom ok. 50 % całkowitej wartości modułu i co ważne w dalszym ciągu utrzymuje się ich tendencja spadkowa. To właśnie dzięki spadkom kosztów wytworzenia modułów fotowoltaicznych stają się one coraz bardziej dostępne dla każdego mieszkańca naszej Planety.

Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora służącego do szacowania kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej: Kalkulator kosztów PV

oraz do artykułu przedstawiającego koszty wykonania typowej instalacji fotowoltaicznej. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Generator fotowoltaiczny zainstalowany na domu mieszkalnym dla typowej rodziny 4 osobowej składający się z ok. 22 moduły fotowoltaiczne o mocy 330 Wp jest w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na prąd elektryczny (za wyjątkiem ogrzewania). Instalację taką można zbudować również jako mieszaną, na którą składać się będzie 8 modułów fotowoltaicznych o mocy 330 Wp oraz wiatrak o mocy 700 W (warunek montażu wiatraka to lokalizacja w której występuje odpowiednia wietrzność) lub instalacja fotowoltaiczna i grzewcza wykonane na jednym dachu .

Instalacja taka może być wykonana w wersji “on grid” lub “off-grid” i zalecana moc instalacji nie powinna przekraczać 50 kWp. Wielkość instalacji sprzyja łatwemu montażu dzięki ułatwieniom prawa w zakresie konieczności uzyskania pozwoleń oraz dokumentów.

Małe instalacje szczególnie polecane są w przypadkach:
– gospodarstwa w których występują okresowe problemy z zasilaniem energia elektryczną (przerwy w dostawie prądu),
– obiekty zlokalizowane na terenach, na których nie dociera sieć energetyczna lub jej budowa będzie bardzo kosztowna.

Ponadto małe instalacje fotowoltaiczne mogą doskonale odciążyć budżet domowy typowej rodziny, w szczególności mając na uwadze fakt ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej.

Ciekawym przypadkiem jest średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna, która stanowi uzupełnienie podstawowej działalności gospodarczej (moc 50 – 100 kWp).
Elektrownię taką może zainstalować mała firma, prowadząca działalność w zupełnie innym obszarze niż produkcja energii elektrycznej lub inwestor będący osobą prywatną:
gospodarstwo rolne (posiada szereg obiektów, na których możliwe jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej),
restauracja lub hotel (może mieć dodatkowe źródło dochodów lub sposób na obniżenie kosztów operacyjnych, w tym energii elektrycznej),
firma posiadająca halę produkcyjną jest w stanie zabudować na niej elektrownię fotowoltaiczną, która może znacząco obniżyć koszty prowadzonej działalności.

W przypadku inwestowania w fotowoltaikę zlokalizowaną na dachu budynku lub obiektu w którym prowadzimy działalność gospodarczą, powierzchnia pracuje dwukrotnie (raz pod dachem, a drugi raz na dachu), przy stałym podatku od nieruchomości (w przypadku instalacji fotowoltaicznej może pojawić sie konieczność zapłaty dodatkowego podatku od budowli).

Dlatego ważnym jest, aby już na etapie projektowania budynku lub obiektu przewidzieć możliwość wykonania na nim instalacji fotowoltaicznej, Może ona towarzyszyć zarówno działalności handlowej, produkcyjnej, a może to być również zwykły zadaszony parking lub magazyn, na którym zabudujemy instalację fotowoltaiczną.

Inwestując w instalację fotowoltaiczną i tym samym obniżając koszty energii elektrycznej jesteśmy w stanie podnieść konkurencyjność prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Można również wybudować dużo większą elektrownię fotowoltaiczną ( o mocy zainstalowanej przekraczającej 100 kWp), która pozwoli nam na zarobkową produkcję prądu elektrycznego.
W takim przypadku elektrownia fotowoltaiczna może stać się dla operatora podstawową działalnością biznesową, przynoszącą regularne dochody i zyski, jednakże wymaga uzyskania statusu wytwórcy energii w małej instalacji (wpis do rejestru wytwórców URE).

Jeśli planujemy inwestowanie w fotowoltaikę wtedy na różnych etapach procesu inwestycyjnego musimy się liczyć z koniecznością spełnienia różnych wymagań prawnych, których listę można znaleźć tutaj: Podstawy prawne budowy instalacji fotowoltaicznych

  • Odwiedź nas:

You may also like


Dobór modułów fotowoltaicznych

Zmieniające się parametry pracy modułów fotowoltaicznych (głównie napięcie i prąd) mają coraz większe znaczenie na dobór pozostałych elementów systemów fotowoltaicznych, takich jak falowniki, kable, wtyczki oraz zabezpieczenia. 1. Sprawność modułu fotowoltaicznego Sprawność modułu fotowoltaicznego pokazuje, jak efektywnie działa moduł. Im wyższa sprawność, tym więcej energii słonecznej moduł zamienia na energię elektryczną. Sprawność modułów monokrystalicznych wynosi […]

Przeczytaj całość

Dobór parametrów systemu bateryjnego

Większość baterii dostępnych na rynku może zostać wykorzystana do budowy akumulatorów, które mają możliwość ponownego ładowania i tym samym wielokrotnego wykorzystania do zasilnia różnych urządzeń. Baterie najczęściej dostępne na rynku i mające możliwość wielokrotnego ładowania/rozładowania można wymienić: – Baterie Ni-MH (niklowo-manganowo-wodorowe), – Baterie LiFePo (litowo-żalazowo-fosforowe), – Baterie NMC (niklowo-Manganowo-Cobaltowe) – Baterie Li-Po (litowo-polimerowe), – Baterie […]

Przeczytaj całość

Leave a reply