Każdy falownik fotowoltaiczny ma możliwość przewymiarowania jego mocy co oznacza, że jeżeli moc nominalna pracy falownika wynosi 3 kW, to zwykle do takiego falownika można podłączyć moduły fotowoltaiczne posiadające moc o 20 – 30 % wyższą od mocy dla warunków standardowych STC (każdorazowo należy sprawdzić dla danej producenta falownika wielkość dopuszczalnego jego przewymiarowania).
Tym samym na przykład do falownika o mocy znamionowej wynoszącej 3 kW można podłączyć moduły fotowoltaiczne posiadające moc w zakresie 3,5 – 4 kW.
Czyto w ogóle ma sens, takie przewymiarowanie? Okazuje się, że moduły fotowoltaiczne posiadają parametry pracy, które odpowiadają warunkom standardowym, które z kolei występują tylko kilkadziesiąt dni w roku (ok. 15 – 20 % dostępnego czasu pracy instalacji fotowoltaicznej). W wszystkich innych okresach instalacja fotowoltaiczna pracuje z mocą niższą od parametrów standardowych STC, czyli ma potencjał do podwyższenia mocy podłączonych modułów fotowoltaicznych. Jeśli zatem przewymiarujemy falownik, to uzyskamy wzrost przychodów instalacji fotowoltaicznej dzięki zwiększonej produkcji instalacji w okresie słabszego nasłonecznienia. W sytuacji, gdy występuje idealne nasłonecznienie i moduły będą produkowały moc powyżej 3 kW, to falownik będzie wysłał do sieci elektroenergetycznej max. 3 kW (tym samym użytkownik będzie tracił trochę energii, ale tylko w okresach występowania najlepszego nasłonecznienia).
Jednakże biorąc pod uwagę fakt, że koszt przewymiarowania instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 7-12 % (przewymiarowanie rzędu 20-30 % nocy znamionowej falownika) oraz że dzięki przewymiarowaniu możemy uzyskać 10-20 % większą produkcję energii w skali roku to okazuje się, że taka inwestycja ma jak najbardziej sens.
Przewymiarowanie inwertera szczególnie polecane jest w przypadku gdy instalacja będzie założona na wschodniej i zachodniej stronie dachu (przewymiarowanie może nawet być wyższe niż dopuszczalna moc modułów, przy czym należy zwrócić uwagę na ewentualne przekroczenie napięcia DC). W przypadku takiego rozmieszczenia modułów mamy straty wynikające z orientacji modułów (optymalna orientacja modułów to strona południowa) i tym samym przewymiarowując instalację możemy uzyskać kompensację strat.
Przewymiarowanie falownika sprawdza się również w przypadku orientacji południowej modułów fotowoltaicznych, dzięki czemu będziemy mogli skrócić okres zwrotu inwestycji lub zastosować falownik posiadający mniejszą moc znamionową. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji prosumenckich, w których produkcja powinna odpowiadać zużyciu energii elektrycznej (w okresie rozliczeniowym) – dzięki przewymiarowaniu możemy pokryć różnicę wynikającą z konieczności zmniejszenia o 20 % energii zużywanej, w stosunku do wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej.
Najbardziej korzystne przewymiarowanie może się okazać w sytuacji, gdy w naszej instalacji fotowoltaicznej zastosujemy falowniki hybrydowe, ponieważ te falowniki nie obcinają produkcji z modułów. gdy tylko mają możliwość ładowania baterii. Tym samym porównywalny pod względem mocy znamionowej zestaw hybrydowy będzie w stanie wyprodukować zdecydowanie więcej energii elektrycznej niż falownik sieciowy (gdy obie instalacje będą zbudowane z takiej samej ilości modułów fotowoltaicznych).