Fotowoltaika stwarza szerokie możliwości inwestowania, w tym zarówno w celach typowo zarobkowych, jak również z uwagi na możliwość zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego typowego gospodarstwa domowego.
Jeszcze kilkanaście lat temu największy udział kosztów w budowie instalacji fotowoltaicznych odnosił się do kosztu modułów fotowoltaicznych (wynosiły one ponad 50 % kosztów inwestycji). Aktualnie wraz ze znaczącymi spadkami cen modułów fotowoltaicznych oraz przy jednoczesnym pojawianiu się dodatkowych kosztów systemów magazynowania energii elektrycznej znacząco zmienił się rozkład kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej. W szczególności znacząco spadł udział kosztów modułów, natomiast największą pozycję przejęły systemy magazynowania energii elektrycznej.
Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora służącego do szacowania kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej: Kalkulator kosztów PV
oraz do artykułu przedstawiającego koszty wykonania typowej instalacji fotowoltaicznej. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Generator fotowoltaiczny zainstalowany na domu mieszkalnym dla typowej rodziny 4 osobowej składający się z ok. 22 moduły fotowoltaiczne o mocy 330 Wp jest w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na prąd elektryczny (za wyjątkiem ogrzewania). Instalację taką można zbudować również jako mieszaną, na którą składać się będzie 8 modułów fotowoltaicznych o mocy 330 Wp oraz wiatrak o mocy 700 W (warunek montażu wiatraka to lokalizacja w której występuje odpowiednia wietrzność) lub instalacja fotowoltaiczna i grzewcza wykonane na jednym dachu .
Instalacja taka może być wykonana w wersji „on grid” lub „off-grid” i zalecana moc instalacji nie powinna przekraczać 50 kWp. Wielkość instalacji sprzyja łatwemu montażu dzięki ułatwieniom prawa w zakresie konieczności uzyskania pozwoleń oraz dokumentów.
Małe instalacje szczególnie polecane są w przypadkach:
– gospodarstwa w których występują okresowe problemy z zasilaniem energia elektryczną (przerwy w dostawie prądu),
– obiekty zlokalizowane na terenach, na których nie dociera sieć energetyczna lub jej budowa będzie bardzo kosztowna.
Ponadto małe instalacje fotowoltaiczne mogą doskonale odciążyć budżet domowy typowej rodziny, w szczególności mając na uwadze fakt ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej.
Ciekawym przypadkiem jest średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna, która stanowi uzupełnienie podstawowej działalności gospodarczej (moc 50 – 100 kWp).
Elektrownię taką może zainstalować mała firma, prowadząca działalność w zupełnie innym obszarze niż produkcja energii elektrycznej lub inwestor będący osobą prywatną:
– gospodarstwo rolne (posiada szereg obiektów, na których możliwe jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej),
– restauracja lub hotel (może mieć dodatkowe źródło dochodów lub sposób na obniżenie kosztów operacyjnych, w tym energii elektrycznej),
– firma posiadająca halę produkcyjną jest w stanie zabudować na niej elektrownię fotowoltaiczną, która może znacząco obniżyć koszty prowadzonej działalności.
W przypadku inwestowania w fotowoltaikę zlokalizowaną na dachu budynku lub obiektu w którym prowadzimy działalność gospodarczą, powierzchnia pracuje dwukrotnie (raz pod dachem, a drugi raz na dachu), przy stałym podatku od nieruchomości (w przypadku instalacji fotowoltaicznej może pojawić sie konieczność zapłaty dodatkowego podatku od budowli).
Dlatego ważnym jest, aby już na etapie projektowania budynku lub obiektu przewidzieć możliwość wykonania na nim instalacji fotowoltaicznej, Może ona towarzyszyć zarówno działalności handlowej, produkcyjnej, a może to być również zwykły zadaszony parking lub magazyn, na którym zabudujemy instalację fotowoltaiczną.
Inwestując w instalację fotowoltaiczną i tym samym obniżając koszty energii elektrycznej jesteśmy w stanie podnieść konkurencyjność prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.
Można również wybudować dużo większą elektrownię fotowoltaiczną ( o mocy zainstalowanej przekraczającej 100 kWp), która pozwoli nam na zarobkową produkcję prądu elektrycznego.
W takim przypadku elektrownia fotowoltaiczna może stać się dla operatora podstawową działalnością biznesową, przynoszącą regularne dochody i zyski, jednakże wymaga uzyskania statusu wytwórcy energii w małej instalacji (wpis do rejestru wytwórców URE).
Jeśli planujemy inwestowanie w fotowoltaikę wtedy na różnych etapach procesu inwestycyjnego musimy się liczyć z koniecznością spełnienia różnych wymagań prawnych, których listę można znaleźć tutaj: Podstawy prawne budowy instalacji fotowoltaicznych