Na rynku można kupić wyroby różnych producentów w bardzo różnych cenach. Ponieważ produkcja modułów fotowoltaicznych należy do bardzo zaawansowanych, a płytki krzemowe posiadają bardzo małą grubość i są bardzo podatne na pęknięcia, dlatego jednym z głównych problemów na który warto zwrócić uwagę są wady ukryte.
Wiele z firm zdając sobie sprawę z faktu, że ich wady są niewidoczne dla przeciętnego klienta sprzedają niepełnosprawne wyroby pod szyldem dobrych. Gdy jest to użytkownik małej instalacji, którą sfinansował ze swoich własnych środków, wtedy zapewne nie zauważy, że moduł nie pracuje z pełną wydajnością (zwykle układ taki jest słabo opomiarowany).
Jednakże gdy inwestujemy w dużą instalację i gdy nasz projekt finansowany jest z środków zewnętrznych, wtedy każdy stracony wat zaczyna odbijać się raz na wyniku finansowym projektu, a z drugiej strony może sprawić, że nasza inwestycja nie przyniesie spodziewanych przychodów.
Oczywiście w takiej sytuacji z pomocą może przyjść nam ubezpieczenie instalacji, które niejako za nas będzie pilnowało sprawności instalacji. Jednakże ubezpieczenie to dla operatora instalacji fotowoltaicznej koszt, który musi pokryć i który w przypadku finansowania zewnętrznego praktycznie może być nieunikniony. Duży problem może się pojawić, jeśli inwestor zrealizuje już projekt i firma ubezpieczeniowa nie będzie chciała go potem ubezpieczyć (czy to z powodu zbyt dużego ryzyka związanego z niewłaściwym wykonaniem, czy też z innych powodów).
Dlatego kupując moduły fotowoltaiczne oraz osprzęt do wykonania instalacji warto zwrócić uwagę na następujące elementy:
– czy firma/dostawca modułów fotowoltaicznych posiada je z pewnego źródła (na rynku występuje dużo oferentów, którzy co prawda dają gwarancje na sprzedawane wyroby, jednakże działając pod adresem „Gmail” lub „Hotmail” są w stanie bardzo szybko zmienić ten adres i potem zostaniemy sami z problemem). Gwarancja kosztuje, a sprzedawanie wyrobów w takiej ukrytej formie sprawia, że sprzedawcy chcąc minimalizować ryzyko przenoszą je na kupujących. Dlatego najlepiej kupować od producentów lub od autoryzowanych pośredników?
– czy producenci lub oferenci poszczególnych elementów wyposażenia instalacji fotowoltaicznych posiadają stosowne certyfikaty produktów i jak wygląda ocena tych wyrobów przez firmy ubezpieczające (zarówno instalacje, jak i operatora instalacji)?
– gwarancja którą otrzymujemy na wyroby/instalację jest elementem dosyć złożonym ponieważ producent udziela jej montażyście i teraz ten niejako przenosi ją na klienta końcowego. Wszelkie błędy wykonane podczas montażu mogą mieć bardzo poważne skutki, do spalenia instalacji i obiektu na którym jest ona zainstalowana włącznie. Dlatego warto sprawdzić referencje wykonawcy, może podjechać na miejsce ostatniej instalacji.
– zakup wadliwych modułów fotowoltaicznych w konsekwencji może doprowadzić do spadku przychodów uzyskiwanych z instalacji, może zadziałać ubezpieczenie, co w konsekwencji zwiększy nasze koszty operacyjne, a nawet może dojść do zdarzeń losowych takich jak pożar, przepięcie czy nawet porażenie ze skutkiem śmiertelnym.
– zakup wyposażenia elektrowni fotowoltaicznej musi mieć pokrycie finansowe, ponieważ sprzedawcy najczęściej żądają 100 % przedpłaty (jeśli zapłacimy i nie weźmiemy pod uwagę ryzyk jakie wiążą się z zakupem wyposażenia instalacji fotowoltaicznej to możemy po jej montażu możemy zostać bardzo nie mile zaskoczeni).