Różnego rodzaju urządzenia elektryczne wymagają zasilania energią elektryczną. W przypadku urządzeń zlokalizowanych w dalekiej odległości od linii energetycznej, doprowadzenie do niego zasilania wymagałoby poniesienia ogromnych kosztów.
Dlatego coraz bardziej popularne staje się zastosowanie autonomicznych zestawów fotowoltaicznych w miejscach, gdzie doprowadzenie zasilania z sieci energetycznej jest nieopłacalne lub niemożliwe.
Na autonomiczny zestaw fotowoltaiczny składa się moduł fotowoltaiczny, bateria akumulatorów oraz w zależności od rodzaju i wartości napięcia zasilającego przetwornik napięcia/ regulator ładowania. Prawidłowe dobranie takiego zestawu do zapotrzebowania na energię elektryczną podłączonych do niego odbiorników pozwala na zapewnienie ciągłości ich pracy.
Jednym z przykładów takiego fotowoltaicznego zestawu autonomicznego jest oświetlenie LED zasilane za pośrednictwem modułu fotowoltaicznego i baterii akumulatorów. Dokładając do takiego zestawu czujnik ruchu możemy doskonale wykorzystać energię elektryczną generowaną przez moduł fotowoltaiczny w ciągu całego dnia i skumulowaną w baterii akumulatorków. Co jest bardzo ważne, zestaw taki może być umieszczony w różnych miejscach naszej posesji, może być przenoszony w dowolnym momencie bez konieczności doprowadzenia zasilania sieciowego.
Innym przykładem zastosowania autonomicznego zestawu fotowoltaicznego jest układ zasilania domku letniskowego zlokalizowanego w górach lub altanki znajdującej się na terenach ogrodów rodzinnych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jesteśmy w stanie – przy stosunkowo niewielkich kosztach – posiadać niezależne źródło energii elektrycznej bez ponoszenia olbrzymich kosztów budowy linii energetycznej, przyłącza i innej infrastruktury (w przypadku ogrodów rodzinnych bardzo często podłączenie zewnętrznego zasilania jest wręcz nie możliwe).
Jedną z ważniejszych czynności związanych z projektowaniem autonomicznych zestawów fotowoltaicznych jest prawidłowy dobór pojemności baterii akumulatorów, mając na uwadze zapewnienie ciągłości zasilania podłączonych odbiorników. Czasami warto rozważyć możliwość zastosowania dodatkowych źródeł energii elektrycznej (np. wiatraków). W ten sposób możemy zbudować mikroelektrownię hybrydową, która ma lepszą charakterystykę pracy (niższe koszty inwestycji przy porównywalnych uzyskach energii).
Ławka która wyposażona została w moduł fotowoltaiczny, przetwornicę oraz baterię może być źródłem prądu do ładowania telefonów komórkowych oraz innych odbiorników (w ławce wbudowany jest port USB, do którego można podłączyć odbiornik, którego baterię chcemy naładować.