Moduły fotowoltaiczne

Dobre praktyki w fotowoltaice

Wartość modułów fotowoltaicznych stanowi największą pozycję kosztową podczas wykonywania instalacji fotowoltaicznej. Warto sprawdzić koszt jednostkowy modułów dostępnych na rynku (PLN/Wp), tak aby uzyskać jak największą moc modułów przy porównywanej cenie jednostkowej. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć stopniowo niską cenę konstrukcji montażowej (przy tej samej konstrukcji będziemy w stanie zamontować większą moc instalacji fotowoltaicznej lub będziemy w stanie zmniejszyć powierzchnię zabudowy modułów).

Prace montażowe stanowią znaczący udział w kosztach wykonania instalacji fotowoltaicznej. Z jednej strony koszty te zależą od rodzaju zastosowanej konstrukcji (na dachach skośnych są zdecydowanie tańsze od konstrukcji gruntowych, czy montowanych na dachach płaskich). Z drugiej strony największy udział w kosztach montażowych to prace przygotowawcze związane z wnoszeniem konstrukcji montażowej oraz modułów fotowoltaicznych na dach. W celu ułatwienia sobie wykonywania prac przygotowawczych można wykorzystać szereg narzędzi wspierających, w szczególności obejmujące drabiny montażowe wyposażone w windę (winda Geda-Lift) lub zdecydowanie tańsze rozwiązanie wyciągu montażowego modułów fotowoltaicznych.

Uziemienie modułów fotowoltaicznych

Większość modułów fotowoltaicznych i konstrukcji posiada anodowaną powierzchnię, co wymusza konieczność usunięcia tej powierzchni w celu uzyskania poprawy przewodności elektrycznej (w celu osiągnięcia prawidłowej wartości rezystancji uziemienia). Usunięcie warstwy anodowanej najczęściej osiąga się przez zastosowanie specjalnej konstrukcji blaszek, które umieszcza się między śrubą uchwytu mocującego oraz modułem fotowoltaicznym.

Zabezpieczenie przepięciowe

Falowniki coraz częściej wyposażone są w komplet zabezpieczeń przepięciowych AC/DC. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić koszty zakupu skrzynek przyłączeniowych zawierających stosowne zabezpieczenia przepięciowe. Dodatkowo prawidłowo dobrane zabezpieczenie przepięciowe będą w stanie uchronić falownik nie tylko przez wyładowaniami atmosferycznymi, ale również przed ewentualnymi przepięciami ze strony modułów fotowoltaicznych (strona DC).

Montaż konstrukcji

Uchwyty montażowe modułów fotowoltaicznych powinny być dokręcone z odpowiednim momentem, którego wartość zaleca producent konstrukcji montażowej. W przypadku zbyt słabego dokręcenia modułów mogą one zostać zrzucone z dachu w wyniku występowania wiatrów. Z drugiej strony zbyt mocne przykręcenie uchwytów montażowych może spowodować powstanie pęknięć płytek krzemowych (będzie to skutkowało trwałym obniżeniem wydajności modułu fotowoltaicznego).

Kalkulatory dla instalatorów fotowoltaiki

Podstawowe wyposażenie instalacji fotowoltaicznych (falowniki i moduły) wykonywane są w klasie ochronne IP65. Dlatego falowniki powinny być montowane w ten sposób, aby nie padało na nie bezpośrednio promieniowanie słoneczne oraz deszcz. Jednocześnie warto zapewnić takie warunki ich pracy, aby występowała wymiana powietrza, która zapewnia ich chłodzenie. Również moduły fotowoltaiczne założone na dachu skośnym powinny być zamontowane w ten sposób, aby występowała szczelina między nimi a powierzchnią dachu (zapewniająca ich chłodzenie).

Błąd  rezystancji izolacji
Błąd rezystancji izolacji

Kable elektryczne modułów fotowoltaicznych powinny być podłączone w ten sposób, aby wtyczki z jednej strony znajdowały się pod modułami, a z drugiej strony powinny być tak podpięte do konstrukcji montażowej modułów aby nie następowało spływanie wody po nich do wtyczek MC4 i tym samym aby nie występowały upływności (spadek rezystancji izolacji instalacji fotowoltaicznej.

Orientacja modułów fotowoltaicznych
Orientacja modułów fotowoltaicznych

W przypadku posiadania małych powierzchni dachu, na którym możliwe jest rozmieszczenie instalacji fotowoltaicznej, panele fotowoltaiczne mogą być montowane przy różnej orientacji (pion, poziom, orientacja mieszana). Ważne przy tym jest tylko, aby montowane panele fotowoltaicznej miały taki sam kąt nachylenia oraz orientację w stosunku do południa (azymut).

Podczas realizacji inwestycji fotowoltaicznych ważne jest również uwzględnienie wymagań wynikających z przepisów prawnych, które można znaleźć tutaj : Podstawy prawne budowy instalacji fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne

W przypadku konieczności wymiany paneli fotowoltaicznych należy zwracać uwagę na to, aby zarówno prąd Isc, jak również prąd Impp nowych modułów, miały wartość podobną do wymienianych modułów (w każdym razie nie mniejszą).

Dobre praktyki PV

Wszystkie niewykorzystane złącza MC4 w falowniku, do których nie są podłączone stringi modułów muszą mieć założone zaślepki zapewniając właściwy poziom IP podczas pracy falownika (brak zaślepek może prowadzić do uszkodzenia falownika).

Dobre praktyki PV

Również dławiki powinny być prawidłowo obrobione, tak aby po wprowadzeniu przewodów lub kabli nie zapewnić szczelność całego układu zgodnie z założonym IP.

Dobre praktyki PV

Tam gdzie jest to możliwe stosować zakończenia przewodów w postaci zacisków oczkowych, tulejek oraz innych bezpiecznych połączeń (zapewniających trwałe i bezpieczne połączenie elektryczne).

Dobre praktyki PV

Wszystkie wtyczki po stronie AC i DC powinny być sprawdzone pod kątem prawidłowego zablokowania kontaktów (luźne kontakty mogą mieć wpływ nawet na pojawienie się pożaru instalacji).