System bateryjny

Dobór systemu bateryjnego

Na rynku występuje wiele systemów bateryjnych, które posiadają różne parametry pracy i możliwości wykorzystania w gospodarstwie domowym.
W poniższym zestawieniu można przejrzeć ważniejsze parametry falowników bateryjnych o mocy znamionowej o mocy 10 kW, które mogą być istotne podczas ich doboru:

Wyszczególnione parametry w powyższym zestawieniu obejmują w szczególności:

Napięcie baterii – zakres napięć pracy zestawu baterii podłączonej do falownika (w przypadku falowników z bateriami niskonapięciowymi górna wartość nie przekracza 60 V, przy bateriach wysokonapięciowych wartość górna może zbliżyć się nawet do 1000 V DC.

Liczba wejść bateryjnych – liczba wejść bateryjnych zwykle wynosi 1, ale może być ich więcej i może mieć to przełożenie na max. pojemność zestawu bateryjnego, który można podłączyć do falownika.

Prąd ładowania – prąd ładowania przede wszystkim zależy od rodzaju baterii (dla niskonapięciowych może przekroczyć wartość 100 A, przy wysokonapięciowych ta wartość prądu osiąga kilkanaście, lub kilkadziesiąt A). Przy wyższych prądach bateria może zostać szybciej naładowana, jednakże z uwagi na straty ciepła może to się przełożyć na większe straty/

Max moc PV – z uwagi na fakt, że przewymiarowane falowniki bateryjne mogą wysyłać do sieci energię odpowiadającą mocy znamionowej falownika, a energią ponad moc znamionową może być wykorzystana do ładowania baterii. Tym samym falownik o mocy 10 kW może mieć podłączone panele fotowoltaiczne o mocy nawet 20 kW.

Instalacja PV

Napięcie startu – napięcie startu falownika to napięcie, przy których falownik się uruchamia, co nie znaczy, że zaraz po uruchomieniu zaczyna produkować energię elektryczną. Nie zawsze najniższe napięcie startowe jest najlepsze.

Max napięcie PV – to górna napięcia stringu (ciągu paneli fotowoltaicznych), które wprost przekłada się na liczbę paneli, które mogą być podłączone w jednym stringu (oczywiście z uwzględnieniem współczynników temperaturowych modułów fotowoltaicznych).

Napięcie PV – zakres napięcia PV obejmuje dolną i górną wartość napięcia pochodzącego z paneli fotowoltaicznych. Wartości te są dużo ważniejsze, szczególnie gdy napięcie z paneli fotowoltaicznych będzie zbliżone do dolnej wartości napięcia PV (zawsze, gdy falownik produkuje energię elektryczną to napięcie spada). Tak więc gdy instalacja będzie źle dobrana, to falownik może się wyłączać.

Prąd PV – prąd PV to prąd, jaki może przepływać ze stringu paneli fotowoltaicznych. Aktualnie prący paneli o największych mocach mogą przekraczać nawet 16 A. Tak więc planując zakup falownika, jeśli mamy już zakupione panele fotowoltaiczne, musimy szczególnie zwrócić uwagę na wartość tego prądu.

Kalkulatory dla instalatorów fotowoltaiki

Moc na wyjściu – to moc, jaką mogą mieć odbiorniki podłączone do wyjścia AC falownika (zwykle na pojedynczą fazę to będzie wartość odpowiadająca 33% wartości całkowitej). W tym przypadku warto również sprawdzić, czy falownik może generować tylko symetrycznie na każdej fazie, czy też na poszczególnych fazach może różne wartości.

Max sprawność – maksymalna sprawność jest oczywiście wartością w określonych warunkach testowych, jednakże jako parametr porównawczy różnych marek falowników może być istotny podczas wyboru określonego rozwiązania.

Liczba trakerów/ stringów – to liczba niezależnych trakerów, szczególnie istotna w sytuacji, gdy klient ma dużą liczbę niezależnych połaci dachowych. Jeśli klient posiada dach o jednym nachyleniu oraz ustawiony pod jednym azymutem, to spokojnie wystarczy klientowi 1 lub 2 trakery.

Systemy bateryjne

Zabezpieczenia przepięciowe – zabezpieczenia przepięciowe to zabezpieczenia stosowane na wypadek wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Zabezpieczenia są w stanie uchronić falownik przez uszkodzeniem, przy czym zabezpieczenie musi mieć typ 1 lub II (ten drugi typ tylko w przypadku gdy powierzchnia dachowa nie jest wykonana z metalu oraz gdy budynek nie ma zabudowanej instalacji odgromowej).

Temp pracy – temperatura pracy to zakres temperatur, w jakich powinien pracować falownik. Obok temperatury pracy falowników bardzo istotny jest inny parametr odnoszący się do baterii (temperatura pracy baterii), które nie znoszą pracy na zewnątrz (zwykle najniższa wartość to -10 C).

Gwarancja – gwarancja to okres który deklaruje producent jako gotowość do przeprowadzania napraw falowników.

Ciężar – zwykle falowniki hybrydowe (posiadające wbudowany moduł back-up oraz inne dodatkowe funkcjonalności ważą ok. 30 kg. Falowniki Batery-ready (falowniki sieciowe z możliwością podłączenia baterii) są zdecydowanie lżejsze, ale jednocześnie wymagają rozbudowy o dodatkowe funkcjonalności takie jak moduł back-up lub wyjścia do sterowania zewnętrznymi odbiornikami.

Czas przełączania BACK UP – to czas, po którym falownik przełącza zasilanie awaryjne w sytuacji zaniku napięcia w sieci. Wartość 10 ms to czas, który pozwala spełnić wymagania UPS (podczas przełączenia nie nastąpi większości wyłączenie urządzeń).

Obciążenie BACK UP – to obciążenie jakie może zostać podłączone w trybie Back-up. W przypadku przekroczenia tego obciążenia zwykle falownik się wyłącza.

Zabezpieczenie P.POŻ – to rozwiązanie jakie występuje w falowniku, mające na celu ochronę przez skutkami wadliwych połączeń od strony paneli fotowoltaicznych DC.

Odwrotna polaryzacja – zabezpieczenie, które spowoduje, że falownik nie zostanie uszkodzony w przypadku, gdy nieprawidłowo podłączymy przewody dodatni i ujemny z paneli fotowoltaicznych.

Dobór systemu bateryjnego

Pomiar rezystancji izolacji – to zabezpieczenie przed wystąpieniem przebicia doziemnego strony PV i ma duże znaczenie na bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Monitorowanie zwarcia doziemnego – dzięki temu zabezpieczeniu wystąpienie zwarcia doziemnego nie spowoduje uszkodzenia falownika.

Wykrywanie prądu różnicowego – jest to element zabezpieczenia przecipożarowego po stronie AC i jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Zabezpieczenie przed zwarciem AC – dzięki temu zabezpieczeniu nie zostanie uszkodzony falownik, gdy wystąpi zwarcie po stronie AC.

Zabezpieczenie przed pracą wyspową – wyłączenie zasilania po stronie AC musi prowadzić do wyłączenia falownika (nie może on produkować energii, gdyż mogło by to zagrażać zdrowiu, lub nawet życiu człowieka). W zasadzie wszystkie falowniki sieciowe, w tym również posiadające możliwość podłączenia baterii, muszą mieć takie zabezpieczenie.

Dodatkowe informacje – zawierają informacje o tym jakie dodatkowe interesujące funkcjonalności występują w falownikach.

Powyższe parametry falowników zostały uzyskanie z kart katalogowych dostępnych na dzień 31.12.2023, które znajdują się poniżej:

-> Afore AF10K-T
-> DEYE SUN-10K -SG04LP3-EU
-> FoxESS H3-10 0 E
-> Fronius_Symo GEN24GEN24 Plus
-> Goodwe GW_ET PLUS
-> Growatt MOD-3-10K-Backup
-> Growatt SPH 10KTL3 BH UP
-> Huawei SUN2000-3-10KTL-M1
-> Hypontech HHT_5-12K_pl
-> Kehua iStoragE3 10K
-> KSTAR Blue-S 10KT 3
-> SMA_STP_SE_PL_SMA_STP_5-10
-> Sofar Solar HYD 5-20KTL
-> SolarEdge SE10K-RWS
-> SOLIS S6-EH3P(5-10)K-H-EU
-> Solplanet ASW10KH-T1
-> SUNGROW 3f SH10RT-V112
-> SUNWAYS STH 4~12K

Aby uzyskać najnowszą wersje karty katalogowej najlepiej zgłosić się do przedstawiciela producenta falownika.

System bateryjny