Limit eksportu

Limit eksportu w instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna przetwarza prąd stały wytwarzany w modułach fotowoltaicznych na prąd przemienny za pośrednictwem falownika, który następnie wprowadza wygenerowaną energię elektryczną do sieci energetycznej. W sytuacji, gdy ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną będzie wyższa niż jej zużycie w miejscu wytworzenia może się okazać, że instalacja fotowoltaiczna musi zostać wyposażona w urządzenie mające z zadanie ograniczenie jej eksportu. Takie urządzenie działa w trybie automatycznym i sprawia, że energia elektryczna wytwarzana przez fotowoltaikę jest dostarczana wyłącznie do lokalnych odbiorów i jednocześnie zapobiega wysyłaniu nadwyżki energii elektrycznej do sieci.

Limit eksportu

Urządzenie ograniczające eksport energii działa w ten sposób, że w czasie rzeczywistym mierzone są moc oraz kierunek przepływu prądu, najczęściej za pomocą przekładnika prądowego/miernika energii elektrycznej zamontowanego w rozdzielni głównej domu. Falownik odczytuje dane mierzone przez licznik energii za pośrednictwem łącza RS485. Na podstawie uzyskanych danych pomiarowych falownik reguluje moc wyjściową, tak aby moc i prąd płynący do sieci były zawsze bliskie zeru. Tym samym gdy ilość energii z paneli wprowadzana do inwertera jest mniejsza niż zapotrzebowanie obciążenia (odbiorników znajdujących się w budynku), wtedy falownik pracuje ze swoją aktualną mocą chwilową, bez konieczności jej obniżania. Jednakże gdy aktualna moc wejściowa fotowoltaiki jest większa od zapotrzebowania obciążenia, wtedy falownik samoczynnie obniża swoją produkcję, tak aby moc wyjściowa odpowiadała zapotrzebowaniu chwilowego obciążenia (aktualnie włączonych odbiorników w budynku).

Gdy energia wygenerowana w systemie fotowoltaicznym jest większa niż pobór energii przez lokalne obciążenie, wtedy nadwyżka energii elektrycznej mogła by przepłynąć do sieci elektroenergetycznej. Taki przepływ energii elektrycznej do sieci może spowodować wzrost napięcia sieciowego, co może mieć wpływ na stabilność sieci oraz jakość zasilania (szczególnie w obszarach, gdzie lokalny bilans zużycia i produkcji energii jest niekorzystny).

Funkcja zapobiegająca przepływowi energii do sieci energetycznej może być realizowana poprzez zastosowanie wytwarzania energii fotowoltaicznej o ograniczonej mocy chwilowej lub poprzez zwiększenie obciążenia (zużycia energii elektrycznej). Ten drugi przypadek możemy zrealizować przez zastosowanie rozwiązań Smart Home, względnie stosując systemy magazynowania energii (będą automatycznie zużywać energię elektryczną do ładowania baterii), zamiast wysyłać energię do sieci elektroenergetycznej.

Limit eksportu

W przypadku inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznej mogą zostać wydane warunki jej przyłączenia z uwzględnieniem braku eksportu energii elektrycznej do sieci. Przy takich warunkch praktycznie nie ma sensu stawienie instalacji fotowoltaicznej niezwiązanej z odbiorcą energii elektrycznej (np. zakład produkcyjny). Dlatego najczęściej takie przypadek może wystąpić w sytuacji inwestorów komercyjnych, którzy mają w planach budowę instalacji fotowoltaicznej z zamiarem jej wykorzystania na potrzeby podstawowej działalności (produkcyjno-usługowej).

Taki limit eksportu energii elektrycznej może wynikać z faktu, że operator systemu elektroenergetycznego nie ma możliwości przesyłu energii elektrycznej w sieci przesyłowej przyłączonej do inwestora (ze względu na ograniczenia techniczno-ekonomiczne).
Dlatego również w przypadku projektów dużych instalacji fotowoltaicznych możliwe jest zastosowanie systemów bateryjnych, dzięki którym będzie możliwe ograniczenie ilości energii elektrycznej, która była by zablokowana przez urządzenie odpowiedzialne za realizowanie funkcji limitu eksportu.

Projektując instalację fotowoltaiczną ważne jest, aby prawidłowo dopasować wielkość systemu fotowoltaicznego do obciążenia występującego u prosumenta, szczególnie w przypadku systemów pracujących na zasadach net-billingu. Jednocześnie podczas projektowania systemu warto uwzględnić również różne rozwiązania pozwalające na zwiększenie zużycia energii elektrycznej (jako uzupełnienie limitu eksportu).

Limit eksportu