Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to:
lokalizacja (nasłonecznienie),
temperatura zewnętrzna (im wyższa temperatura zewnętrzna tym niższa wydajność instalacji fotowoltaicznej),
rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych w stosunku do słońca (system nadążny, system stacjonarny, kąt nachylenia modułów).
rodzaj, moc oraz jakość modułów fotowoltaicznych,
pora roku i tym samym położenie słońca na horyzoncie, które opisuje współczynnik Air Mass,
jakość zastosowanych materiałów oraz fachowość montażu (występowanie wad ukrytych może prowadzić do znacznego spadku mocy instalacji, a nawet do awarii lub wypadku),
regularny nadzór i serwisowanie instalacji fotowoltaicznej (podejmowanie stosowanych działań w sytuacjach awarii, wyłączenia części instalacji).

Przykładowo instalacja o mocy 30 kWp i lokalizacji o średniorocznym nasłonecznieniu 850 kWh/kWp może osiągnąć w roku następujące wyniki:
– koszt inwestycji = 180.000 PLN,
– energia wyprodukowana = 26,3 MWh,
– ilość uniknionej emisji CO2 = 3500 kg,
– przychód z tytułu wyprodukowanej energii = 13.150 PLN (przyjmując cenę energii elektrycznej na poziomie 500 PLN/MWh).

Ważnym czynnikiem kosztowym w przypadku instalacji powyżej 100 kW są koszty procesu przygotowania inwestycji, w tym uzyskanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. Składając wniosek do operatora sieci energetycznej musimy wnieść opłatę wynoszącą 30 PLN za każdy planowany kW instalacji (przy inwestycji na poziomie 1 MW do wniosku o warunki musimy wnieść opłatę w wysokości 30.000 PLN). Jeśli będziemy lokalizowali inwestycję na terenie, gdzie nie ma problemu z odbiorem energii elektrycznej (występują odpowiednie parametry sieci energetycznej), wtedy koszt inwestycji może zamknąć się w rozsądnych ramach. Jeśli jednak będziemy zmuszeni do inwestycji w linię energetyczną lub/i transformator, wtedy koszty inwestycji rosną znacząco.

Znaczącym czynnikiem kosztowym może być również koszt odrolnienia i nabycia gruntu. Dlatego przed jego zakupem warto sprawdzić warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (czy na tym terenie możliwe jest postawienie instalacji) oraz czy nie będziemy zmuszeni do jego odrolnienia (grunty klasy 1-3 wymagają odrolnienia).

Jeśli energię sprzedajemy do sieci to głównym naszym kosztem jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie operatora instalacji, ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej oraz ewentualne koszty księgowości (co wynika z konieczności prowadzenia działalności gospodarczej). Jeżeli natomiast będziemy zużywali energię na własne potrzeby, bez podłączenia do sieci, to dodatkowo oszczędzamy na kosztach przesyłu energii od 35-200 PLN miesięcznie.

W przedstawionym przypadku koszt instalacji może zwrócić się w ciągu ok. 12-14 lat (dzięki systemom wsparcia finansowego może ulec znacznemu skróceniu) do nawet 6-7 lat.

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne mają możliwość zdalnego śledzenia ilości wyprodukowanej energii w czasie, co pozwala także na bieżącą ich kontrolę (dzięki temu możemy stosunkowo łatwo wykryć nieprawidłowości w pracy instalacji). Koszt wykonania takich systemu nadzorczych jest stosunkowo niewielki, a właściwie wykorzystywany pozwala na maksymalizację przychodów z instalacji.

Osoby zainteresowane informacjami na temat możliwego uzysku energii elektrycznej oraz przychodami zapraszamy do skorzystania kalkulatora kalkulatora kosztów instalacji fotowoltaicznej: Kalkulator kosztów PV