Mapa nasłonecznienia Polski

Mapa nasłonecznienia Polski

Na terenie Polski w zależności od lokalizacji, położenia, warunków atmosferycznych oraz ukształtowania najbliższego otoczenia występują różne wartości nasłonecznienia. Najlepsze warunki panują na południu Polski w miejscach, gdzie występuje stosunkowo niewielka ilość chmur lub też gdzie zostają one szybko rozdmuchane przez wiatry (Zakopane, Nowy Targ, Lubelszczyzna). W przypadku występowania chmur na niebie promieniowanie bezpośrednie emitowane przez słońce zostaje rozproszone i tym samym spada wydajność instalacji fotowolticznej.

W miejscach, gdzie występują duże ilości chmur związanych z występowaniem przemysłu lub w okolicy jezior, mamy mniejsze możliwości generowania energii elektrycznej z promieni słonecznych z uwagi na zwiększone ich rozpraszanie i pochłanianie przez chmury i zanieczyszczenia. Jeśli nie występowały by chmury to wtedy na tych samych szerokościach geograficznych występowało by zbliżone nasłonecznienie.

W przypadku przemysłu największe znaczenie ma emisję pary wodnej do atmosfery mają elektrownie systemowe. Zanieczyszczenia emitowane przez zakłady przemysłowe w postaci pyłów osiadając na powierzchni modułów fotowoltaicznych obniżają ich sprawność (mniej promieni słonecznych dociera do powierzchni czynnej odpowiedzialnej za generowanie energii elektrycznej). Ponadto w lokalizacjach znajdujących się w okolicy zakładów emitujących pyły niezbędne jest zwiększenie częstotliwości czyszczenia powierzchni modułów fotowoltaicznych.

Mapa nasłonecznienia Polski

Średnio w Polsce można przyjąć, że optymalne warunki nasłonecznienia (1000 W/m2) panują przez ok. 850-950 godzin w roku i tyle można przyjść do obliczania rentowności instalacji fotowoltaicznej. Przy czym o ile słońce świeci między 1.300 i 1.700 godzin w roku, to jednakże warunki zachmurzenia oraz zanieczyszczeń powietrza występujące w różnych miejscach Polski sprawiają, że ta ilość docierającego słońca do ziemi może się bardzo zmieniać.

Ważny przy tym na osiągane wydajności są również kąty nachylenia modułów fotowoltaicznych w stosunku do słońca, gdyż optymalizując go można uzyskać kilka lub nawet kilkanaście procent wyższe przychody.

Mapa nasłonecznienia Polski

Źródło:
PVGIS
Suri M., Huld T.A., Dunlop E.D. Ossenbrink H.A., 2007. Potential of solar electricity generation in the European Union member states and candidate countries. Solar Energy, http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/.