Inwestując w budowę instalacji fotowoltaicznej bez magazynowania energii mamy duży problem przy nowym systemie rozliczenia energii – Net Billing (niska opłacalność takiej inwestycji).
Sytuację tą można oczywiście poprawić wyposażając instalację fotowoltaiczną w bateryjny system magazynowania energii.
Czasami możemy zobaczyć filmiki w internecie lub przeczytać artykuły prasowe o tym, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się pożar samochodów elektrycznych.
Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się, czy podobna sytuacja występuje w przypadku magazynów energii w fotowoltaice. Ta obawa może skutkować brakiem decyzji odnośnie inwestowania w taki system fotowoltaiczny wyposażony w baterie.
Okazuje się, że nasze bezpieczeństwo pożarowe wprost zależy od rodzaju baterii, który wybierzemy do naszej instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku systemów bateryjnych najczęściej stosowane technologie opierają się na czterech rodzajach baterii:
-> litowo-żalazowo-fosforanowe LiFePo4 (skrót LFP, ponad połowa systemów bateryjnych wykorzystuje ten rodzaj baterii),
-> kwasowo-ołowiowe
-> AGM (rodzaj baterii kwasowo-ołowiowe z elektrolitem żelowym)
-> NCM (niklowo-kabaltowo-manganowe)
Okazuje się, że w temacie bezpieczeństwa baterii w przypadku trzech pierwszych rodzajów baterii (LFP, kwasowo-ołowiowe oraz AGM) występuje niewielkie zagrożenie pożarowe. W przypadku wystąpienia pożaru tych baterii największym niebezpieczeństwem jest dym, który może się wydzielać podczas pożaru. Ogień natomiast powstaje głównie z palnych elementów baterii, takich jak folia lub obudowa z tworzyw sztucznych (sam elektrolit ma bardzo ograniczoną właściwość podtrzymywania pożaru).
Dlatego bardzo istotne jest założenie systemu ostrzegającego nas o pojawieniu się dymu, w szczególności gdy taka instalacja bateryjna znajduje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Natomiast podczas akcji gaśniczej należy pamiętać o założeniu specjalnych masek oddechowych oraz rękawic ochronnych.
Największe niebezpieczeństwo pożarowe oraz wybuchowe występuje w przypadku baterii NCM. Pożarowi tych baterii towarzyszy zarówno duży ogień, jak również możliwość rozerwania ich obudowy. Przy czym tego typu baterie nie są seryjnie sprzedawane wraz z instalacjami fotowoltaicznymi. Najczęściej montowane są przez klientów, którzy kupili baterię pochodzącą z samochodu elektrycznego.
Dlatego podejmując decyzję o zakupie bateryjnego systemu fotowoltaicznego każdorazowo warto zapytać sprzedawcę o dwa parametry:
-> rodzaj baterii
-> napięcie systemu bateryjnego (niskonapięciowe – 24 – 48 V DC, oraz wysokonapięciowe – 100 – 900 V DC).
Na pewno inwestorzy nie powinni obawiać się baterii wykonanych w technologii LFP oraz kwasowo-ołowiowych i AGM, natomiast warto unikać baterii pochodzących z samochodów elektrycznych (technologia NCM). Jeśli chodzi o napięcie, to oczywiście wysokonapięciowe baterie mogą być bardziej niebezpiezpicze dla człowieka, ale tylko w sytuacji uszkodzenia izolacji przewodów bateryjnych (w normalnych warunkach dotknięcie przewodów lub obudowy systemu bateryjnego nie sprawia żadnego zagrożenia dla człowieka). Dopiero uszkodzenie instalacji przewodów i/lub obudowy baterii w wyniku działania ognia może spowodować niebezpieczeństwo. Dlatego w przypadku wystąpienia pożaru nie należy gasić baterii oraz jej instalacji przy pomocy zwykłej wody. Woda może być użyta do gaszenia urządzeń znajdujących się pod napięciem, ale tylko i wyłącznie za pomocą specjalnych „sikawek” posiadających możliwość rozpraszania wody (zwane są prądownicami).
Najlepsze efekty gaśnicze bateryjnych systemów fotowoltaicznych osiągniemy przy pomocy gaśnic dedykowanych do tego celu (bazują na rozworze dyspersyjnym Wernikulitu). Do gaszenia pożaru możemy również wykorzystać gaśnice proszkowe (szczególnie skuteczne są do gaszenia pożaru urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem). Do gaszenia baterii można wykorzystać również specjalne płachty gaśnicze, którymi nakrywa się baterię i w ten sposób odcina od dopływu powietrza (w szczególności tlenu, pierwiastka niezbędnego do rozprzestrzeniania ognia).
Jeśli posiadacz bateryjnej instalacji fotowoltaicznej nie posiada takich środków gaśniczych, to lepiej aby nie podejmował żadnej akcji gaśniczej na własną rękę.
Oczywiście w ramach planowania miejsca lokalizacji systemu bateryjnego należy uwzględnić wiele czynników, z których najważniejszy odnosi się do temperatury ich pracy (baterie powinny pracować w pomieszczeniach, w których temperatury nie spadają poniżej -10 C).
W normalnych warunkach użytkowania systemy bateryjne nie stanowią specjalnego zagrożenia dla ich użytkowników (niektórzy producenci dopuszczają ich pracę w pomieszczeniach mieszkalnych), natomiast warto wiedzieć, że podczas ich pożaru musimy zachować specjalne środki bezpieczeństwa. Dlatego jeśli firma instalatorska nie oznakowała naszej instalacji bateryjnej stosownymi oznaczeniami ostrzegawczymi i informującymi o miejscach występowania zagrożenia, to wtedy warto się o nie upomnieć.